Moslavačka gora, nedjelja, 11. 2. 2024 g.

Humka (489 m) najviši vrh – Vis (437 m) – Bela Crkva, pavlinski samostan Blažene Djevice Marije (najstariji pavlinski samostan na prostoru Hrvatske iz 13.st.) – Poučna staza “Crkveni jarak” – Humka – Baza
Okupljanje i polazak: parkiralište SPAR supermarket Popovača (Kutinska ulica 16) u 8:00 sati. Kratki dogovor i kretanje za Bazu u 8:15 sati. Petnaestak minuta vožnje do prijevoja (Baze). Automobile parkiramo kod prijevoja na cesti Gornja Jelenska – Podgarić (Baza) i nastavljamo hodati prema planu.
Ruta izleta: prvi dio staze Baza – vrh Humka 1:30 m laganog hoda širokim šumskim putem (bez velikih uspona i strmina). Na Humki se nalazi natkriveno odmorište i nekoliko klupa. Nakon kratkog odmora nastavljamo prema vidikovcu Vis gdje je predviđeno vrijeme za ručak iz ruksaka (30 min). Nakon vrha Vis kroz šumu spuštamo se prema Beloj Crkvi (samostanu). Nakon razgledavanja ostataka samostana ulazimo na Poučnu stazu “Crkveni jarak” sve do Humke. Na lijepo uređenoj stazi nalazi se jedno odmorište uz slap te nekoliko drvenih mostića. Zadnji dio ovoga dijela staze malo je strmiji. Dolaskom do Humke prehodali smo kružni dio cijele planirane staze. Odmor na Humki i povratak do Baze.
Hodanje: 14 km, 4/5 sata hodanja (ovisi o odmorima).
Oprema: slojevita odjeća, visoke cipele, štapovi za hodanje, rezervna odjeća, osobni dokumenti.
Zahtjevnost staze: K1 (kondicijski lagano), T2 (tehnički srednje zahtjevno).
Hrana: iz ruksaka. Za planinare koji žele, nakon hodanja moguće se automobilom spustiti do Vile Garić u Podgariću i ručati s pogledom na jezero. Radno vrijeme restorana: četvrtak, petak, subota, nedjelja od 12 do 21 sata.
Moslavačka gora nalazi se u središnjoj Hrvatskoj na granici Bjelovarsko-bilogorske županije i Sisačko-moslavačke županije. Spada u staro ulegnuto gromadno gorje paleološkog nastanka bogato rudnim bogatstvom (granitom te nalazištima nafte i plina). Najviši vrh je Humka 489 m n.v. Značajniji vrhovi još su Vis (444 m n.v.), Kaluđerov grob (437 m n.v.) i Mjesec (354 m n.v.). Površina Moslavačke gore iznosi oko 1350 km². Prirodno ju omeđuju tri rijeke, Česma, Lonja i Ilova. U dolini Mikleuške je jezero. Ovim predjelima teče potok Gornja Jelenska.
Dragulj izvađen iz Moslavačke gore je u kruni norveške kraljevne.
Moslavački granit krasi zagrebačku katedralu i prvo postolje spomenika banu Josipu Jelačiću. Zbog krajobrazne i biološke raznolikosti 2011. god. proglašena je regionalnim parkom.
U gori ima ostataka davnih nastambi kao što su Jelengrad, Košut grad, Garić grad, Bela Crkva, Gradina Marić i druge.
Prijava nije potrebna, dovoljno se pojaviti na mjestu okupljanja – informacije na sastanku Društva, srijedom.
Organizatorice izleta: Gordana Roc, 091557 9701
Jadranka Gabriša-Perković, 098 764 167

IMG 20170822 094213

Medvednica – Ponikve (24. 10. 2021.)

Medvednica ili Zagrebačka gora izvor je brojnih planinarskih staza.

Ovaj put, posjetit ćemo njezin jugozapadni dio – staze oko livade Ponikve.

Livada je lako dostupna i smjestila na 500 m nadmorske visine. Stanište je četiri vrste zaštićenih orhideja, a presjecaju je i tri potoka. U njenoj blizini su smješteni Planinarski dom Glavica i poznata špilja Veternica.