Svilaja i Kamešnica

Zagrijevanje počinje strmim usponom kroz  šumu, a onda boje proljetnog cvijeća u punoj raskoši.Grmovi majčine dušice mirisom pune naša zakržljala osjetila. Staza postaje kamenita i ogoljena travnata glavica vrha Svilaje odjednom iskrsne pred nama. Peručko jezero u svojoj ljepoti.Još pod dojmom pogleda polako skupljamo krpice, ostaje nam spust i vožnja do  planinarske kuće Orlovac , gdje ćemo noćiti.A čeka nas i malo zemaljskih užitaka u obliku gulaša, piva,neophodnih elektrolita.Druženje  u prekrasnoj prirodi .Dogovori oko sutrašnjeg uspona i nekoliko varijanti  uspona.

– uspon na Glavaš za sakupljače žigova

– ekipa planinari bez granica pregaziti će od Glavaša do Konja – najviši vrh Kamešnice  malo  po putu, više  po  azimutu)

– ekipa za najviši vrh Konj je najbrojnija

Raspoloženje nam podiže lijep dan, svježina nam još kola venama. Na Gornjim Koritima guštamo u svježoj izvorskoj vodi. A onda počinje malo oštriji uspon kroz travnati kamenjar, kraj izvora Pištet, pa visoravan Kruge. Vrijeme uspona smo premašili , a Konj se ne nazire. Ekipu ispred nas niti vidimo , niti čujemo. Konačno visoravan Kruge.Od nje još 1sat uspona , kažu knjige. Naše noge uopće ne zanima knjiško znanje. Usporeno, sa sve manje nade da ćemo ikada vidjeti Konja podižemo otežala stopala. A povratak? Nema predaje, sad vidimo našu ekipu na vrhu.Vidici s grebena su nezaboravni. Livanjsko polje, Sinjsko polje, Cincar, Čvrsnica (Pločno pod snijegom) Biokovo, Mosor….. Buško blato…. i mi na Konju.Ekipa bez granica stigla je zajedno s nama. Krijepimo tijelo.Duša je negdje odlutala.A naše odmorene noge poslušno putuju već prohodanim putem.Trpamo stvari u kombi…ostaje nam put domova naših . I naravno, što ćemo pohoditi sljedeće???

Marija Medved

92363544 719007408905361 7559928119327457280 n

Tragom prvoga izleta (5.4.2020.)

Od 1983. godine, kada je tadašnji predsjednik društva Mijo Štrk organizirao prvi izlet novoosnovanoga drušva na Hrastovičku goru, s manjim prekidima za vrijeme Domovinskoga rata, članovi društva njeguju tradiciju odlaska na Hrastovicu.

Na vrhovima Srednjeg Velebita

Troje planinara boravilo je 07.09.i 08.09. na vrhovima oko Baških Oštarija. Bilo nam je zaista lijepo. Kući smo se vratili puni utisaka, bogatiji za još jedan prekrasan boravak u planini.

IMGP1784

Šatorina (30.8.2014)

30. kolovoz 2014. Subota je. Bilo je pravo čudo uhvatiti barem jedan sunčani, dan za planinarski izlet. Svi željni hodanja pomno smo cijeli taj tjedan do subote , pratili vremensku prognozu. Trud se isplatio. Izlet na najviši vrh srednjeg Velebita – Šatorinu (1622) bio je za mnoge nezaboravan.