5. predavanje: Čvorologija i osnove alpinizma (11.4.2018.)

Predavanje je održao Damir Matagić uz asistenciju članova HGSS-a Damira Novačića i Milana Rogulja Marta te planinarskog vodiča Ivice Turkovića. Nakon izlaganja o opasnostima uspona na same vrhove, nužnosti poznavanja osiguranja u određenim uvjetima, pružanja pomoći i nužne opreme svaki polaznik dobio je uže/zamku te je uslijedila radionica. Pokazano je nekoliko osnovnih čvorova: osmica, bulin, ambulantni, osiguravajući koji tvore kombinaciju za prsni navez.

Tekst: Vesna Rogulja Mart

Fotografije: Vesna Rogulja Mart i Ines Vuković

Pod Grossomm, 30.06.2017-02.07.2017.

Aklimatizacijski uspon

U petak 30.06.2017. skupina od 18 planinara, među kojima i jedna članica HPD-a “Sisak”, u organizaciji PK Horizont VG krenula je na aklimatizacijski uspon na Grossglockner. Većini članova grupe ova aklimatizacija je potrebna kao priprema za uspon na Kilimanjaro, a manjoj grupi visokogoraca to je priprema za Mont Blanc.