Lisca (17.04.2017.)

Smjer ferate označen je kao iznimno zahtjevan označeni put, a visinska razlika koju je potrebno savladati na ferati iznosi 123 metra i sastoji se od pet dionica prosječne težine B/C, dok je posljednja etapa težine D/E. Ferata je najvećim dijelom dobro osigurana metalnim nožištima, klinovima pričvršćenim na stijenu i čeličnim sajlama, no na pojedinim dijelovima dobro bi došao koji klin više.

Ferata završava na 948 metara visine na Tončkovom domu sa kojega se pruža prekrasan pogled na Julijske Alpe, Karavanke, Kamniško Savinjske Alpe, Zagreb i okolna brda. Oko Tončkovog doma sve vrvi od ljudi, a osim penjanja i planinarenja moguće je uživati i u drugim aktivnostima, poput paraglajdinga, biciklizma, nogometa, košarke, roštiljanja, izležavanja na travi i sl.

Izlet smo zaokružili posjetom starom gradu Sevnici, koji je smješten na brdu iznad stare gradske jezgre, a na kraju izleta počastili smo se ukusnim kolačima te su neki isprobali čuvenu tortu Melanija.

Izletu su prisustvovali: Jasminka, Irena, Ljiljana, Maja, Ognjen, Danijel, Dino, Željko i Jasmina.

Napisala: Jasmina Fijačko

Nepoznata Banija

Nepoznata Banovina (16.11.2019.)

Ovaj izlet spada više u kategoriju avanturističkih nego planinarskih. Plan je hodanje od Hrvatske Kostajnice, preko Čukur brda, nekoliko zaseoka, kroz šumu, livade i raznim puteljcima doći do utvrde Zrin, te po mogućnosti istim ili sličnim putem i nazad.

Paklenica (05.08.2016.)

Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti troje planinara HPDa Sisak s prijateljima je proslavilo  odlaskom na Paklenicu do Ramićevih dvora pa evo par fotki! Šaljemo pozdrave i puse Sisku (našim dragim planinarima) iz Zadra!

Renata i Berislav Belec

132271857 409219873648006 1034417922743942503 n

Svetom brdu na zimski solsticij

Zašto je baš Sveto brdo sveto za razliku od ostalih brda, gora i planina koje nemaju tako posvećen naziv? Potražila sam odgovor uoči svog drugog po redu pohoda na njegov vrh (1752 mnv), ali sam pronašla jedino u PDF-u dostupno izvješće, odnosno, digitalno prenesen članak iz časopisa u autorstvu nekog svećenika koji se povodom izleta tadašnjeg kardinala Kuharića, poneke časne sestre i općenito odabranih crkvenih predstavnika na upravo taj vrh Velebita, potrudio objasniti njegovo značenje.