OBILJEŽILI SU DAN ČISTIH PLANINA

“Nema boljeg apaurina od  prirode”, na početku  predavanju u Industrijsko-obrtničkoj školi Sisak, povodom obilježavanja Svjetskog dana čistih planina (26.09.), 27. rujna 2017.  rekla je Vesna Poljak, dugogodišnja planinarka , zaljubljenica u prirodu i kretanje., prva sisčanka koja se popela na jedan od vrhova u Himalaji. O važnosti, značaju , ljepotama planina i svojim doživljajima hodanja/planinarenja hrvatskim i europskim planinarskim destinacijama s mnogo je ljubavi govorila  i Vesna Šprajc.

Naravno, 45, minuta, jedan školski sat je premalo vremena za teme koje su dotaknute : utjecaj globalizacije, urbanizacije i masovnog turizma na planine, utjecaj planinarenja , hodanja i kretanja na tjelesno, emocionalno, mentalno, socijalno, osobno i duhovno zdravlje ljudi.

Dogovoren je novi susret a time se nastavlja  uhodana i dobra suradnja HPD-a Sisak i Industrijsko-obrtničke škole Sisak u kojoj je 2015.g. unutar Školskog sportskog društva IOŠ. osnovana i Planinarska sekcija čiji članovi planinare što  samostalno u organizaciji Škole, što s HPD-om Sisak.

Uporan i strpljiv rad prosvjetnih djelatnika , entuzijazam i ljubav koju šire vezanu uz planinarenje, kretanje i boravak u prirodi, polako ali sigurno daje sve bolje i bolje rezultate.

Jadranka Gabriša-Perković

HPD Sisak

Uskrs na Oltarima 2013 015 - kopija

Uskrs na Oltarima

Nadali smo se pogreškama u najavljenoj prognozi, nažalost bilo je još gore nego što se očekivalo. Uskrs već godinama zabijeli Oltare, ali ovog Uskrsa 2013., izmjenjivala se kiša s još jačom kišom, a u ponedjeljak, snijeg i oblaci nisu dali da odradimo planiranu „Zavratnicu“.

Snježni izlet do pl. doma Matija Filjak

Zbog otkazanog izleta na Medvednicu, brzinski smo organizirali današnji izlet do pl. doma Matija Filjak na Hrastovičkoj gori. Na trgu u maglovitoj i tmurnoj Petrinji okupilo se 26 planinara iz Petrinje i Siska. Krenuli smo hodati iz Tješnjaka i uz Oblaković vrelo preko Prečanica po prilično velikom snijegu došli do doma, usput uživajući u zimskoj idili i lijepim osunčanim vidicima.