NAJAVA: POŠTAK I KREMEN (CEROVAČKE SPILJE), 28.9. i 29.9.2024.

Polazak: subota 28.09.2024. u 5:30 h s parkirališta sportske dvorane Zeleni brijeg.

Plan izleta: Uz predviđeno stajanje za kavu i toalet u trajanju 30 min, u Centar izvrsnosti Cerovačke špilje stižemo oko 9:30 h. Obilazimo obje špilje koje su otvorene za turističke posjete, Gornju i Donju Cerovačku špilju. Obilazak traje cca 3h, u svakoj špilji smo po 50 min, a ostatak vremena odlazi na hod od centra do špilja i nazad. Špilja se obilazi s vodičem (vođenje je uključeno u cijenu ulaznice). Cerovačke špilje najveći su špiljski kompleks u Hrvatskoj, a nalaze se četiri kilometra jugoistočno od Gračaca, na sjeveroistočnim padinama Crnopca (1403 m), u južnom dijelu Parka prirode Velebit.  Završetak obilaska špilja predviđen je oko 12:45 h, nakon čega slijedi kraća vožnja prema mjestu Otrić na D1 (15 min, 17 km), odakle se kod željezničke stanice Zrmanja kreće na uspon na planinu Poštak.

Poštak, ranije poznat i pod nazivom Kečina kosa, gotovo je u cijelosti prekriven prostranim travnjacima, s malo šume i mnogo krških obilježja. Iz daljine se posebno ističe po strmoj, gotovo odsječenoj padini ispod vrha. Osim zbog širokih vidika, planinarski je zanimljiv zbog prirodnog parka neobičnih kamenih skulptura na travnatoj padini pokraj markirane staze, na visini od 1200 metara. Najzanimljivija skulptura poznata je kao svemirac, a još se naziva i vanzemaljac ili marsovac. Vrh je označen na kamenu, natpisom imena i nadmorske visine. Tuljak s upisnom knjigom i žig su ugrađeni u kamen 30-tak metara ispod vrha, neposredno na markiranoj stazi. Teško ga je promašiti. Vidik s vrha je neometan u svim smjerovima.

Planinarska staza vodi iz sela Otrić na cesti D1, kod željezničke stanice Zrmanja na 640 mnv. U početku staza slijedi makadamsku cestu kojom dolazi do napuštenog sela, nakon kojeg se počinje lagano uspinjati. Nakon nekog vremena ulazi u rijetku šumu hrasta sladunca, crnog graba i pokojeg bora, a otprilike pola sata prije vrha staza ponovno prolazi golim krškim terenom obilježenim ranije spomenutim kamenim galerijama. Pred sami vrh, staza je nešto strmija, što je moguće zaobići nešto duljim, ali blažim prilazom. Uspon ukupno traje oko 2 sata i svladava se visinska razlika nešto viša od 700 metara.

Na vrhu je predviđena pauza u trajanju po dogovoru nakon čega slijedi spust i povratak u Gračac na spavanje u apartmanima. Večera u restoranu ili iz lokalnih trgovina.

Sljedeći dan krećemo iz Gračaca prema Mazinskom prijevoju, koji se nalazi na cesti koja vodi od D1 prema Donjem Lapcu, a koji je početna točka uspona.

Kremen je travnata glavica s betonskim geodetskim stupom iznad stijena i šumskog pojasa. Budući da vršni hrbat i sam vrh strše iznad šume, vidici s vrha su vrlo lijepi. Posebno se lijepo vide Ozeblin na Plješivici, ličko sredogorje, Velebit i bosanske planine. Kremen je najviši vrh Zadarske županije. Žig vrha nalazi se na betonskom bloku u blizini geodetskog stupa.

Staza u početku vodi sporednom makadamskom cestom do izvora Kovačevića luka, gdje se skreće uzbrdo kroz šumu do ruba livade Ledine. Na toj livadi pod stijenama nalazi se izdašan izvor Klapavica (5 minuta lijevo od glavnog puta). Od tamo vrlo strmo kroz šumu do grebena i grebenom potrebno je još 15 minuta do vrha. Od prijevoja do vrha Kremena svladava se visinska razlika od 770 m, za što je potrebno otprilike dva i pol sata. Na vrhu je predviđena pauza za ručak, nakon koje slijedi spust i povratak prema Sisku.

Ako će biti interesa, na povratku je moguće još odraditi neku kraću šetnju, poput Zira, izvora Slunjčice ili Laudonova gaja u Bunićima kod Korenice.

DAN 1

05:30 – 09:30 vožnja Sisak – Cerovačke špilje

09:30 – 12:45 obilazak Gornje i Donje Cerovačke špilje

12:45 – 13:00 vožnja do polazišne točke uspona na Poštak

13:30  – 15:30 uspon na Poštak

15:30 – 16:30 odmor na vrhu (moguće i skratiti)

16:30 – 18:30 spuštanje s Poštaka

18:30 – 19:00 vožnja do Gračaca

19:00 – večera i odlazak u smještaj

DAN 2

08:00 – 08:30 vožnja od Gračaca do Mazinskog prijevoja

08:30 – 11:00 uspon na Kremen

11:00 – 11:30 pauza na vrhu

11:30 – 14:00 spuštanje s Kremena

14:30 povratak u Sisak uz opcionalna stajanja za ručak i neku kraću šetnju

OPREMA: standardna planinarska uvjetovana vremenskim prilikama

PREHRANA (info): hrana i piće iz ruksaka, restoran, trgovine

TROŠAK IZLETA (info): 11 eura Cerovačke špilje (cijena za grupnu ulaznicu na bazi grupe od 20 ljudi) + 20 eura noćenje u apartmanima u Gračacu + prijevoz

PRIJEVOZ: osobnim automobilima ili kombijem

PRIJAVE: srijedom na sastanku Društva od 19 h ili na broj organizatora, Tomislav Plesec 091 503 4894, plesec.tomislav@gmail.com.

cjajnik 07

Cjajnik-Košutnikov Turm; Spodnji plot-Zelenica (SLO), 24. – 25.8.2019.

Cjajnik (Lärchenturm) je jedan zub, odnosno kuk, koji je odvojen od glavnog grebena Košute, a visok je 200 – 300 m zavisno s koje se strane gleda. Ferata Spodnji plot se nalazi u blizini planinarskog doma Zelenica u Karavankama. Ta ferata je ocijenjena najvećom ocjenom težine u Sloveniji, ocjenom E. Radi se o dvije najzahtjevnije ferate u slovenskim Alpama za čije je savladavanje potrebna penjačka vještina i iskustvo boravka u visokom gorju.

Kalnik (07.01.2018.)

Nekoliko članova visokogorske sekcije je iskoristilo prelijepo vrijeme  za savladvanje alpinističkih tehnika koje će im biti potrebne u budućim pohodima.

125430674 1957355894406620 4602336656442775008 n

‘Prek Kolci’ do Hahlića

Trebao je ovo biti najprije izlet Vihoraškim putem na Bijele stijene pa usput provjeriti novobnovljeni dom u izvedbi arhitekta- planinara Ivana Juretića koji je osmislio divna drvena skloništa Ždrilo i Šugarska duliba, ali je pretežito kamena podloga puta što je valja većinom preskakivati i ispenjavati, u vremenskim uvjetima cjelotjedne magle i vlagom presvučenog kamenja ispala preriskantna i neugodna za dugotrajno hodanje.