Krstarenje Jadranom (27.8. – 3.9. 2021.)

HPD Sisak tradicionalno organizira krstarenje Jadranom, već 16. put za redom. Javite se i osigurajte svoje mjesto na vrijeme!

Laila-vrh-1

Predavanje: Visokogorski usponi (6.12.2019.)

U petak 6.12.2019. u prostorijama društva s početkom u 19:00 h, održati će se planinarsko predavanje. Održati će ga Dušan Buinac – Duke, jedan od istaknutijih planinara – alpinista u novijoj povijesti Hrvatske, a pričati će o svojim brojnim visokogorskim usponima.

132271857 409219873648006 1034417922743942503 n

Svetom brdu na zimski solsticij

Zašto je baš Sveto brdo sveto za razliku od ostalih brda, gora i planina koje nemaju tako posvećen naziv? Potražila sam odgovor uoči svog drugog po redu pohoda na njegov vrh (1752 mnv), ali sam pronašla jedino u PDF-u dostupno izvješće, odnosno, digitalno prenesen članak iz časopisa u autorstvu nekog svećenika koji se povodom izleta tadašnjeg kardinala Kuharića, poneke časne sestre i općenito odabranih crkvenih predstavnika na upravo taj vrh Velebita, potrudio objasniti njegovo značenje.

Snježni izlet do pl. doma Matija Filjak

Zbog otkazanog izleta na Medvednicu, brzinski smo organizirali današnji izlet do pl. doma Matija Filjak na Hrastovičkoj gori. Na trgu u maglovitoj i tmurnoj Petrinji okupilo se 26 planinara iz Petrinje i Siska. Krenuli smo hodati iz Tješnjaka i uz Oblaković vrelo preko Prečanica po prilično velikom snijegu došli do doma, usput uživajući u zimskoj idili i lijepim osunčanim vidicima.