IZVJEŠTAJ: Brezovo Polje, Psunj

U sunčanu, toplu nedjelju, rano ujutro krećemo iz Siska za Slavoniju. Nova Gradiška, odredište Planinarska kuća Strmac. Većina nas je prvi puta na izletištu Strmac, koji rano ujutro pršti suncem, cikom djece, predivnim zelenilom. Tu nas dočekuju planinari iz HPD Strmac uz domaću kapljicu, pomoć (ako ustreba) i obećanje da nas čeka hladno pivo.
Razne staze vode od Pl. kuće, a mi idemo gore stazom Božikovac, Brezovo Polje koja ide preko Donja, Gornja Previt, pa Dobra Voda, ostatak puta gore iz šume makadamom do vrha zvanog Brezovo Polje koji slovi za najviši vrh Slavonije, 984 m. Staza Božikovac je NON STOP uzbrdo, a sunce užarilo (29 C) pa naša ekipa (kondicijski raznolika) češće odmara uz gutljaj vode, rakije (kako tko). Svi stižemo na vrh (po planu) za oko 3 – 3.5 h. Kod “piramide” crvenih lica bacamo ruksake na travu uz onaj “aahgrrr”. Slijedi slikanje, “pečatarenje”, iće, piće i za ćas se muka zaboravi.
Natrag biramo stazu Jastrebinac koja je odličan izbor i oduševljena nas. To je ono što mi planinari volimo. Spust stila “Rambo”😝 “stani tu”, “ne tamo”, “joj kako ću sada dolje?” Staza je živopisna, pomalo divlja, hladovina, potok, markacije jasne.
U Strmac se vraćamo veseliji, sada već na adrenalinu, pa hladno pivo paše. Na kraju još slijede kava i sladoled u Novoj Gradišci.
Kući se vraćamo u ranu večer, još za dana i sunca. Kolegi planinaru bio i rođendan pa smo mu pustili koju slavonsku “po želji”. Zadovoljstvo je uvijek doći u Slavoniju, a ne sjećam se kada se odlazilo iz nje da se nije pjevalo. Domaćinima u Strmcu svaka čast i hvala. Srećom ostale su staze koje ćemo još doći pohoditi.

maglic naslovna

Maglić, BIH (2. – 5.8.2018.)

Maglić je planina na granici Bosne i Hercegovine s Crnom Gorom, 20-ak km jugozapadno od Foče. Ima dva vrha: tzv. Mali Maglić (2386m) na bosanskoj strani i Veliki Maglić (2388m) na crnogorskoj strani, međusobno udaljena 10-ak minuta hoda. Planina je na zapadu omeđena rijekom Sutjeskom, na jugozapadu planinom Volujak (2283m), rijekama Drinom i Pivom na sjeveroistoku te planinom Bioč na jugoistoku. Posebitosti ove planine su da na njoj raste posljednja europska prašuma Perućica te da se s nje pruža pogled na predivno srcoliko Trnovačko jezero.

2019 10 19 Mirna 00

7 slapova Mirne, Buzet, Istra

Četrdesetak planinara HPD Sisak na stazi 7 slapova Mirne, Buzet, Istra. 19.10.2019. idealno vrijeme za planinarenje toplo, oblačno, ali ovdje s puno vlage zato je bio potreban oprez zbog klizavog kamenja kroz kanjon.

lipa

Istočna Medvednica: Gorščica i Lipa (26.1.2019.)

Uputiti ćemo se na istočni krak Medvednice, stazama koje su manje utabane od dobro nam znanih sljemenskih. Iz Vidovca ćemo se popeti do proplanka i lugarnice na Gorščici. Nakon kraće okrijepe, nastaviti ćemo hrptom Medvednice uz spektakularne poglede, do doma Lipa na vrhu Rog. U domu je predviđena duža pauza za ručak. S Lipe ćemo se spustiti u selo Planina Donja, gdje će nas čekati autobus za povratak kući.