IZVJEŠTAJ: Brezovo Polje, Psunj

U sunčanu, toplu nedjelju, rano ujutro krećemo iz Siska za Slavoniju. Nova Gradiška, odredište Planinarska kuća Strmac. Većina nas je prvi puta na izletištu Strmac, koji rano ujutro pršti suncem, cikom djece, predivnim zelenilom. Tu nas dočekuju planinari iz HPD Strmac uz domaću kapljicu, pomoć (ako ustreba) i obećanje da nas čeka hladno pivo.
Razne staze vode od Pl. kuće, a mi idemo gore stazom Božikovac, Brezovo Polje koja ide preko Donja, Gornja Previt, pa Dobra Voda, ostatak puta gore iz šume makadamom do vrha zvanog Brezovo Polje koji slovi za najviši vrh Slavonije, 984 m. Staza Božikovac je NON STOP uzbrdo, a sunce užarilo (29 C) pa naša ekipa (kondicijski raznolika) češće odmara uz gutljaj vode, rakije (kako tko). Svi stižemo na vrh (po planu) za oko 3 – 3.5 h. Kod “piramide” crvenih lica bacamo ruksake na travu uz onaj “aahgrrr”. Slijedi slikanje, “pečatarenje”, iće, piće i za ćas se muka zaboravi.
Natrag biramo stazu Jastrebinac koja je odličan izbor i oduševljena nas. To je ono što mi planinari volimo. Spust stila “Rambo”😝 “stani tu”, “ne tamo”, “joj kako ću sada dolje?” Staza je živopisna, pomalo divlja, hladovina, potok, markacije jasne.
U Strmac se vraćamo veseliji, sada već na adrenalinu, pa hladno pivo paše. Na kraju još slijede kava i sladoled u Novoj Gradišci.
Kući se vraćamo u ranu večer, još za dana i sunca. Kolegi planinaru bio i rođendan pa smo mu pustili koju slavonsku “po želji”. Zadovoljstvo je uvijek doći u Slavoniju, a ne sjećam se kada se odlazilo iz nje da se nije pjevalo. Domaćinima u Strmcu svaka čast i hvala. Srećom ostale su staze koje ćemo još doći pohoditi.

132271857 409219873648006 1034417922743942503 n

Svetom brdu na zimski solsticij

Zašto je baš Sveto brdo sveto za razliku od ostalih brda, gora i planina koje nemaju tako posvećen naziv? Potražila sam odgovor uoči svog drugog po redu pohoda na njegov vrh (1752 mnv), ali sam pronašla jedino u PDF-u dostupno izvješće, odnosno, digitalno prenesen članak iz časopisa u autorstvu nekog svećenika koji se povodom izleta tadašnjeg kardinala Kuharića, poneke časne sestre i općenito odabranih crkvenih predstavnika na upravo taj vrh Velebita, potrudio objasniti njegovo značenje.