Mt. Ararat (5137 mnv), Turska (7.-14.7.2019.)

Njeni obronci protežu se uz granicu s Iranom, Armenijom, Nahičevanom i Azerbajdžanom. Sam vrh nalazi se u turskoj vojnoj zoni, pa će nam za uspon biti potrebna posebna dozvola turskog Ministarstva obrane. Morati ćemo prisegnuti da sve što vidimo i doživimo na Araratu, ostaje na Araratu. Da li je razlog tolikoj tajnovitosti možda jer se radi o jednoj od najslavnijih i najmističnijih planina na svijetu, koja je po drevnim predajama, a i novijim arheološkim nalazima, mjesto je gdje počiva biblijska Noina arka? Dok neki znanstvenici pokušavaju opovrći najnovije nalaze, naš vodič koji je život proveo na obroncima ove mitske planine, uopće ne sumnja da se radi o izvornoj Noinoj arci. Pridružite nam se u našoj ekspediciji i doznajte zašto.

Program putovanja

1. dan 07.07.2019/ Zračna luka Zagreb
Okupljanje u zračnoj luci Franjo Tuđman dva sata prije polijetanja zrakoplova. 20:00 večernji let za Igdir s presjedanjem u Istanbulu

2. dan 08.07.2019./nedjelja/Igdir(Agri) – Dogubeyazit
Slijetanje u zračnu luku Agri/Igdir gdje će nas dočekati naš vodič i odvesti nas u Dogubeyazit. Slijedi smještaj u hotel i provjera opreme. Večera, noćenje.

3. dan 09.07.2019./ponedjeljak/ Dogubeyazit – Eli village 2250m – Prvi bazni logor (Green Camp)
Nakon doručka transfer do podnožja Ararata, do sela Eli na 2250m odakle počinjemo uspon do Green Campa na 3200m, 4-5 sati hoda. Ručak, večera, noćenje.

4. dan 10.07.2019. Prvi bazni logor (Green Camp) dan za aklimatizaciju
Nakon doručka uspinjemo se do Drugog baznog logora na 4200m, 4-5 sati uspona. Ručak u Drugom logoru, spuštanje u Prvi logor. Večera, noćenje.

5. dan 11.07.2019./ Drugi bazni logor
Nakon doručka utovar opreme na konje. Uspinjemo se iz Prvog logora u viši Drugi logor na 4200m (5-6 sati hoda). Ručak, večera, noćenje.

6. dan 12.07.2019/ Drugi bazni logor – uspon na vrh Ararata – Prvi bazni logor (Green Camp)
Ako vremenski uvjeti budu povoljni ustajemo u 1:30 ujutro, nakon doručka krećemo iz Drugog logora u 2:30. Do vrha Ararata 5137m slijedi uspon u trajanju 5-7 sati gdje bi trebali stići u vrijeme svitanja. Povratak u Drugi logor, ručak, odmor. Pakiranje opreme na konje i spust do Prvog baznog logora. Ručak, Večera, Noćenje.

7. dan 13.07.2019/ Prvi bazni logor (Green Camp) – Dugubeyazit-Hotel
Nakon doručka spuštanje do parkirališta u selu Eli 2250m. Vožnja natrag u Dugubeyazit. Smještaj u hotel, ručak, odmor. Posjeta turskoj kupelji – Hamamu. Vožnja do restorana na večeru. Noćenje.

8. dan 14.07.2019/ Dugubeyazit-Hotel – zračna luka Agri / Igdir – Istanbul – Zagreb
Nakon doručka u hotelu transfet do zračne luke. Presjedanje na drugi let u Istanbulu. Dolazak u Zagreb u večernjim satima.

Cijena putovanja na osnovi 5-10 polaznika ekspedicije iznosi €960 (protuvrijednost u HRK) i podložna je promjeni u slučaju promjene cijene avionske karte.

Cijena uključuje:
– sve grupne transporte zrakom i kopnom prema gore navedenom programu
– 2 noćenja s doručkom u hotelu s tri zvjezdice
– sve obroke za vrijeme trajanja ekspedicije (doručak, ručak, večera)
– licenciranog planinskog vodiča na engleskom jeziku
– transport prtljage konjima za vrijeme trajanja ekspedicije
– kuhara za vrijeme ekspedicije
– visokokvalitetne šatore za po 2 osobe za vrijeme trajanja ekspedicije i madrace
– dereze
– posjetu turskoj kupelji – Hamamu
– oproštajnu večeru u tradicionalnom turskom restoranu

Cijena ne uključuje:
– penjačku opremu za vlastite potrebe – vreće za spavanje, štapove, itd., (postoji mogućnost najma toplih vreća za spavanje)
– putno zdravstveno osiguranje
– privatne individualne transfere
– nepredviđene događaje koji bi uzrokovali trošak tijekom putovanja
– troškove nastale radi nepridržavanja dogovorenog programa puta
– turističku vizu za Tursku 15 eura
– dozvolu za uspon na Mt. Ararat 50 eura
– napojnice

Prijave i informacije: srijedom na redovitim sastancima Društva ili telefonom Editi Ciglenečki 099/6777-208.
Prilikom prijave uplaćuje se akontacija od 1500 kuna.

Organizator putovanja: turistička agencija Ararat Summit iz Dugubeyazita

Kreator putovanja i realizacija na terenu: Edita Ciglenečki, licencirani stručni vodič

Preuzmi datoteku: Ekspedicija_Ararat_Turska.pdf (više informacija)

20161210 103912

Zimski Zavižan

Vikend 10. i 11. prosinca 2016. održan je 10. tradicionalni izlet HPD Zrin-a iz Petrinje – uspon na Zavižan. Ukupno je bilo 12 planinara, od toga 4 naša člana. Odabrali smo stazu od Alana pa Premužićevom stazom do Zavižana. Usput smo obišli Seravski vrh i Crikvenu te uživali u prekrasnom danu uz panoramske vidike na sve strane.