13.4.2024. KLEK – 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

Pridružujemo se pohodu u organizaciji Hrvatskog planinarskog saveza i HPD Klek, koji je jedna od središnjih akcija povodom 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.
Ovim prigodnim usponom na Klek zajedno ćemo se prisjetiti povijesnog susreta u Ogulinu 1874. kada je profesor Johannes Frischauf iz Graza Vladimiru Mažuraniću i Budi Budisavljeviću predložio da se u Hrvatskoj osnuje planinarska organizacija, te je nedugo potom u Zagrebu osnovano Hrvatsko planinsko družtvo (HPD). Time su Hrvati postali deveti narod svijeta i prvi u ovom dijelu Europe sa svojom planinarskom organizacijom.
Organizatori planiraju polazak na uspon iz Bjelskog između 8 i 10 sati u selu odakle se za 50 minuta stiže do planinarskog doma Klek gdje u 11 sati započinje prigodni program, a osim kratkih govora sadržavat će atraktivnu pokaznu vježbu HGSS-a u blizini planinarskog doma. Kod planinarskog doma svi zainteresirani sudionici dobit će razglednicu Kleka i prigodni pečat. Uspon na vrh Kleka bit će organiziran uz vodstvo planinarskih vodiča HPS-a i osiguranje članova HGSS-a. Nakon uspona na vrh Kleka i silaska u Bjelsko za sve sudionike priređuju se besplatan ručak i planinarsko druženje u Bjelskom ispod Kleka. Na dan uspona bit će također i besplatan ulaz i razgled Alpinističke zbirke Zavičajnog muzeja u Ogulinu.
Članovi HPD Sisak pridružili bi se događanju, a krenuli bismo automobilima u 7 sati kod dvorane Zeleni brijeg.
Molimo sve zainteresirane da se prijave na 098/9550 625 – Marina Dujmušić

maglic naslovna

Maglić, BIH (2. – 5.8.2018.)

Maglić je planina na granici Bosne i Hercegovine s Crnom Gorom, 20-ak km jugozapadno od Foče. Ima dva vrha: tzv. Mali Maglić (2386m) na bosanskoj strani i Veliki Maglić (2388m) na crnogorskoj strani, međusobno udaljena 10-ak minuta hoda. Planina je na zapadu omeđena rijekom Sutjeskom, na jugozapadu planinom Volujak (2283m), rijekama Drinom i Pivom na sjeveroistoku te planinom Bioč na jugoistoku. Posebitosti ove planine su da na njoj raste posljednja europska prašuma Perućica te da se s nje pruža pogled na predivno srcoliko Trnovačko jezero.

zdravlje

PLANINARENJE I ZDRAVLJE

Saznajte više  o povezanosti planinarenja i zdravlja. Planinarenje podiže kondiciju, snagu, izdržljivost, poboljšava cirkulaciju i ubrzava gubitak kilograma. Hodanje i penjanje planinama jača i zateže mišiće cijelog tijela, posebno nogu i poboljšava pokretljivost i elastičnost zglobova.