VELIKI VRH – KOŠUTA (2088 mnv) – 09.06.2024.

Veliki Vrh – Košuta, visok 2088 m, najzapadniji je 2000-metarski vrh u najdužem slovenskom grebenu Košuti. S vrha, na kojem je upisna kutija s žigom, pruža se prekrasan pogled na Karavanke, Kamniško-Savinjske Alpe, dio Julijskih Alpi i dio doline Drave u Austriji.
Plan puta:
Polazak u 6h ispred dvorane Zeleni Brijeg. Prijevoz automobilima, ovisno o broju prijavljenih, a postoji mogućnost i organizacije kombija. Vožnja do Matizovca uz usputno stajanje na kavu.
Staza kreće iz Matizovca gdje je parking koji se naplaćuje. Dom na Kofcah, dobro opskrbljen hranom i pićem, je na 1:35 h hoda. Od doma do vrha treba još oko 2 h hoda.
Staza tehnički nije zahtjevna, a kondicijski je umjereno zahtjevna. Predviđeno vrijeme hoda 6 – 7 h, a visinska razlika 1173 m.
Ovisno o vremenu i raspoloženju sudionika, izlet se može produžiti za dodatnih 1.5 h hoda grebenskom stazom do Kladiva (2094 m) te nazad pored Taborniškog doma na planini Šija do doma na Kofcah.
Ponijeti:
– važeći identifikacijski dokument za prelazak granice (OBAVEZNO!)
– odgovarajuću planinarsku opremu za jednodnevni izlet u Alpama.
– hrana i piće iz ruksaka ili u domu na Kofcah
Prijave srijedom na sastanku društva.
Organizatori:
Siniša Kolenković 099-606-0050
Josipa Franić 091-169-9326
Napomena: Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje kako ispunjava neophodne zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, ispunjava tehničke uvjete, prihvaća plan izleta, izletu pristupa na vlastitu odgovornost, da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta i uputa vodiča. Voditelj izleta je dužan ne voditi osobe bez odgovarajuće opreme, kao ni osobe za koje smatra da nisu sposobne savladati očekivane napore.

20210122 094539

Moslavačka gora (22.1.2021.)

Moslavačka gora…cca 5 sati…u donjem dijelu staza dosta teška, izrovana (zahvaljujući vjerovatno squadovima), a poslije solidna, dobro markirana (nadamo se i oznakama lokacije s visinskim kotama)…

Dan je pametniji od noći ili bahat prve dame

27. i 28.1.2018. troje planinara HPD-a Sisak boravilo je u Karavankama, planinskom masivu između Slovenije i Austrije, s ciljem da prvi dan ispenju Y grapu na Begunjščici (2060mnv; ocjena težine grape III), a drugi dan Lenuhovu grapu na Begunjskoj Vrtači (1991mnv; ocjena težine grape IV).

Goletne rudine (9.2.2019.)

„Ispada kako Velebit poznajem bolje od lokalnih banijskih brda“, napisala je Petra, planinarka našeg društva. Mislila je na područje oko Hrastovice. A što bi tek rekli za područje Zrinske gore!