Samoborsko gorje (9.2.2019.) – Zašto ne ponovno, ali drugim smjerom?

Sunčan dan nudi nam pogled na susjedni Oštrc, vrh alpskoga izgleda sa svojim strmim padinama. Šumskim dijelom staze bijeli kukurjeci najavljuju proljeće. Na vrhu Plešivice zvanom Čerga (780 m) kraći odmor i pogled na vinogorja za koja se pretpostavlja da su prvu vinovu lozu donijeli Tračani. Nastavljamo crnogoričnom šumom koja nije prirodnoga porijekla već je rezultat pošumljavnja do Poljanice. Po ne znam koji put ove godine, susret s trkačima. Inače, za preporuku na Poljanicama kupiti ili kušati pekmeze, vina ili ulja iz domaće radinosti. Zbog gužve se nismo zadržavale, nego smo nastavile prema Prekrižju (ponovno jele jabučice koje su usprkos zimi zadržale slatkoću), između kuća uzbrdo u šumu i dalje širokim travnatim hrptom na vrh Rancerje. Budući da smo imali ugovoreni ručak kod Goge u Slanom Dolu, nismo išle na sam vrh Oštrca nego se pored doma spustile u Rudine.

Jedan dan, jedan krug, jedno novo viđenje Samoborskoga gorja od Bibe, Marte i Vesne x3

Tekst: Vesna Rogulja Mart

Fotografije: Marta Narančić

Goletne rudine (9.2.2019.)

„Ispada kako Velebit poznajem bolje od lokalnih banijskih brda“, napisala je Petra, planinarka našeg društva. Mislila je na područje oko Hrastovice. A što bi tek rekli za područje Zrinske gore!