Dan planeta Zemlje, 22.04.2016.

Onečišćenje ne poznaje državne granice. Štetne i otrovne tvari rasprostiru se strujanjem zraka, vodotocima i hranidbenim lancima s jednog mjesta na drugo. Takve tvari otpuštene u jednoj zemlji nerijetko djeluju štetno daleko od izvorišta onečišćenja. Stoga danas u svim akcijama zaštite okoliša treba djelovati globalno.

Put razvoja ljudskog društva treba imati što manje negativnih učinaka na prirodu, što nazivamo ODRŽIVIM RAZVOJEM.

Želi li čovjek i dalje ostvarivati svoja prava na zdravlje i zdravo nasljeđe, mora shvatiti da je dio prirode i da je mora poštovati.

OČUVANJE OKOLIŠA JE NAŠE PRAVO.

ZAŠTITA OKOLIŠA JE OBVEZA.

UNIŠTAVANJE OKOLIŠA JE ZLOČIN I KRIMINALNO DJELO.

Dan planeta Zemlje obilježen je prigodnim predavanjem i uređenjem ormarića u prolazu GRAM-e.

SEKCIJA ZA ZAŠTITU PRIRODE HPD SISAK

cjajnik 07

Cjajnik-Košutnikov Turm; Spodnji plot-Zelenica (SLO), 24. – 25.8.2019.

Cjajnik (Lärchenturm) je jedan zub, odnosno kuk, koji je odvojen od glavnog grebena Košute, a visok je 200 – 300 m zavisno s koje se strane gleda. Ferata Spodnji plot se nalazi u blizini planinarskog doma Zelenica u Karavankama. Ta ferata je ocijenjena najvećom ocjenom težine u Sloveniji, ocjenom E. Radi se o dvije najzahtjevnije ferate u slovenskim Alpama za čije je savladavanje potrebna penjačka vještina i iskustvo boravka u visokom gorju.