Mangart i Špik – (14.-15.9.)

Mangart (2679 m) je četvrti najviši vrh Slovenije i jedan od najatraktivnijih i najposjećenijih vrhova, budući se autom može privesti do sedla ispod vrha na 2055 metara. Nalazi se na granici Slovenije i Italije, a za uspon nudi nekoliko atraktivnih opcija.
Špik (2472 m) je jedan od najupečatljivijih vrhova na putu prema Kranjskoj gori. Dio je Martuljške skupine vrhova. Iako s istočne strane izgleda kao neosvojiv vrh, sa zapadne strane postoje dva nešto pristupačnija puta.
Subota:
Polazak iz Siska kod dvorane Zeleni brijeg u 4:30. Usputno stajanje za kavu na BP Voklo iza Ljubljane, vožnja preko Kranjske gore i Tarvisia (ITA) do Mangartskog sedla (15 € po autu ulaz). Od tamo ovisno o želji odabir nekoliko staza za uspon:
– Via Ferata Italiana – Slovenska pot – Mangart za uspon i Talijanska pot za spust (cca 6 sati, jako zahtjevna, tehnički i fizički)
– Slovenska pot (ferata) – Mangart za uspon i Talijanska pot (normalna staza) za spust (cca 3-4 sata, srednje zahtjevna, potreban ferata set)
– Talijanska pot – Mangart za uspon i spust (3-4 sata, tehnički nezahtjevna staza, preporuka za kacigu)
Vrijeme za odmor nakon hodanja na Mangartskom sedlu. Nakon toga u slučaju lijepog vremena osvježenje na Lago di Predil ili jezeru Jasna, te odlazak na noćenje.
Nedjelja:
Moguće je nekoliko opcija.
– Uspon na Špik (cca 10 sati za turu) za hodače s odličnom kondicijom – potrebna je kaciga
U dogovoru sa zainteresiranima, eventualna promjena na jedan vrh slične kategorije.
– Samostalni usponi na obližnje vrhove iznad planinarskog doma
Za uspon na Špik je pokret u 6:00 sati. Planirani povratak oko 16 h.
Ručak u Kranjskoj gori te povratak kući.
Oprema:
Navečer i ujutro je friško te se treba u skladu s time opremiti. Kratki i dugi rukav, deblji flis ili tanja pernata jakna, jakna za vjetar/kišu. Zimska kapa i rukavice. Zaštita od sunca.
Aktivno rublje, rezervna roba. Higijenske potrepštine, vlažne maramice.
Osobna iskaznica za prijavu i planinarska iskaznica obavezno za ostvarivanje popusta.
Kupaći i ručnik u autu za potencijalno kupanje😊
Hrana i piće:
Dom je opremljen hranom i pićem i radi kao restoran, te je moguće dogovoriti i doručak.
Troškovi:
Troškovi prijevoza po autu cca 80-100 €
Noćenje: cca 30 € za članove planinarskih društava.
Prijava za izlet:
Telefonom na 0959097245 do nedjelje 18.8. radi rezervacije smještaja, akontacija po 20 € – 28.8.
Organizator: Marko Kotaranin

Pod Grossomm, 30.06.2017-02.07.2017.

Aklimatizacijski uspon

U petak 30.06.2017. skupina od 18 planinara, među kojima i jedna članica HPD-a “Sisak”, u organizaciji PK Horizont VG krenula je na aklimatizacijski uspon na Grossglockner. Većini članova grupe ova aklimatizacija je potrebna kao priprema za uspon na Kilimanjaro, a manjoj grupi visokogoraca to je priprema za Mont Blanc.

Kozara 12.06.07.2016.)

Iako su sve prognoze najavljivale kišan dan, 33 planinara vjerovalo je da treba poći na Kozaru. Iz Sisak smo krenuli u 6 sati i nakon nepunih sat vožnje ugledali snenu Hrvatsku Kostajnicu.