Po utvrdama Babonića – gospodara Banije (13. – 14. stoljeće) (27.09.2015.)

Mjesto okupljanja: ispred željezničkog kolodvora Sisak

Polazak: 7 sati

Povratak: oko 19 sat

Put: Sisak – Petrinja – Banski Grabovac – Dragotina – Bruvno – Stupnica – Pedalj – Javoranj – Zrin – Hrvatska Kostajnica – Petrinja – Sisak

 

Zašto Babonići i tko su oni?

Tijekom 13. i 14. stoljeća, a prije pojave Zrinskih, rod Babonića bio je najmoćniji feudalni gospodar na Baniji. Prvi su mu posjedi bili Gorička i Vodice u Pounju, a ime je dobio po rodonačelniku Bobonegu koji je živio krajem 12. i početkom 13. stoljeća. U povijesti su poznati i pod nazivom Blagajski po utvrđenom gradu Blagaju u širem prostoru doline Sane. Najveću moć dostigli su početkom 14. stoljeća. Posjedi su im se prostirali od Save do planine Kapele na jugu, te od Vrbasa u Bosni do Kupe na zapadu. U ranijem razdoblju tijekom 13. i 14. stoljeća širio je ovaj plemićki rod svoje vlasništvo na prostore koji su i nama dobro poznati. Može se reći da su kao vlasnici mnogih posjeda i gradova oko Zrinske gore bili gospodari Banije. U njihovim su se rukama nalazili posjedi poput Zrina, Bojne, Pedlja, Bruvna, ali i stare Petrinje, Vinodola, Hrastovice. Na mnogima od njih Babonići su izgradili utvrđena zdanja iz kojih su upravljali ne samo svojim posjedima već i hrvatskim zemljama jer je nekoliko članova tog roda tijekom ova dva stoljeća bilo imenovano banovima Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. Osim u Pounju i na Baniji imali su imanja i u Moslavini, Kordunu, samoborskom kraju i zagrebačkoj okolici. Nakon što na Baniju dolazi rod Šubića koji postaje vlasnikom Zrina po kojem dobiva i ime, Babonići pomalo gube moć, a posebno onda kada u prodoru Osmanlija ostaju bez svoji posjeda u Pounju, dolini Sane i južnim obroncima Zrinske gore. Pred naletom osvajača povlače se u Kranjsku i u borbama s Osmanlijama pomalo nestaju s povijesne pozornice. Cilj izleta je obići njihove najznačajnije utvrde i posjede iz vremena 13. i 14. stoljeća i na taj način više saznati o Baniji i njezinoj prošlosti u predturskom razdoblju.

 Više o utvrdama možete pročitati OVDJE...

Oprema i dokumenti: planinarska oprema u skladu sa vremenskim prilikama.

Hrana: iz ruksaka, uz usputno stajanje za kavu

Težina staze: srednje lagano

Okvirno vrijeme hodanja: (u satima): 5 sati

Način prijevoza: autobusom ili autobusićem

Akontaciju obavezno uplatiti do srijede, 23.09.2015.

Vodič, informacije i prijave: prijave na sastancima društva, Ivanka Marić 044 549 424, Ivica Šustić   098 94 20 160

Napomena: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da izletu pristupa na osobnu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča. Vodič ima pravo izmjene programa izleta obziromna objektivne okolnosti na terenu.

 

Podijeli ovaj post:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Slične novosti

Ucka
Izleti

Učka (23.11.2019.)

Učka je najviša planina Istarskog poluotoka, a uzdiže se 1396 metara iznad mora. Najviši vrh je Vojak na kojem je radi atraktivnog pogleda izgrađena kula visine 5 metara. Pogled s vrha se pruža na Istru, Kvarnerski zaljev s otocima, planine Gorskog kotara, Velebit, Alpe i Italiju. Mala Učka je najviše ruralno naselje u Istri, smješteno na 995 metara nadmorske visine. Sisol je jugozapadna visoravan masiva Učke, s istoimenim vrhom visine 835 m.

CIJELI ČLANAK »