5. predavanje: Čvorologija i osnove alpinizma (11.4.2018.)

Predavanje je održao Damir Matagić uz asistenciju članova HGSS-a Damira Novačića i Milana Rogulja Marta te planinarskog vodiča Ivice Turkovića. Nakon izlaganja o opasnostima uspona na same vrhove, nužnosti poznavanja osiguranja u određenim uvjetima, pružanja pomoći i nužne opreme svaki polaznik dobio je uže/zamku te je uslijedila radionica. Pokazano je nekoliko osnovnih čvorova: osmica, bulin, ambulantni, osiguravajući koji tvore kombinaciju za prsni navez.

Tekst: Vesna Rogulja Mart

Fotografije: Vesna Rogulja Mart i Ines Vuković

Na Visočici, Panosu i Urljaju

Dana 24.06.2016. god.četvoro planinara pohodilo je gospićku ljepoticu  Visočicu i Panos.  Izlet je organizirao i vodio Damir Vlahov –Geza.  Česti smo gosti tog prekrasnog kraja pa vjerujem da bi Aničin auto i bez njene pomoći  sam pronašao put iz Siska prema Baškim Oštarijama.

81183992 2507998172791691 9140776912354803712 o

Smerovišće – Cerinski Vir – Japetić – Šoićeva kuća (22.2.2020.)

Najslikovitiji slap Samoborskog gorja, nalazi se u kanjonu Javoračkog potoka i dosta dugo bio je skriven od pogleda lokalnih planinara koji su na njega slučajno nabasali 1927. godine, po povratku s izleta na Japetić. Skriven u šumi, odvojen od svijeta do nedavno teško prohodnim putevima, njegov se šum čuje prije nego li se dođe do usjekline niz koju se slijeva predivni 10-metarski slap. Osobito je lijep u proljeće i jesen, kad je potok bogat vodom, dok ljeti zna presušiti. Pl. dom Cerinski vir (331 m) se nalazi na padini između potoka Javorec i naselja Cerina. Dom je izgrađen 2015., njime upravlja HPD Sv. Patrik.