Na vrhovima Srednjeg Velebita

Prvi dan za obilazak smo izabrali kružnu stazu Jadovno – Metla (1268 m) – Sklopina – Oštri Kozjak (1168m) – Jadovno. Od Jadovna do Metle bilo nam je potrebno oko 1,5 sati, hrptom od Metle do Oštrog Kozjaka  oko 2 sata, te za spust još 1 sat. Početak staze bio je dosta  zatrpan sa granjem, ali kasnije je staza bila uredna,a pronašli smo i nepobranih slatkih malina. Pola sat prije vrha naišli smo na križanje sa stazom koja dolazi sa Baških Oštarija. Sa vrha Metle markirana je još jedna staza prema planinarskom domu Sv. Josip. Metla je istaknuti vrh na ličkom rubu Velebita. Vrh je travnat, a na njemu je kameni stup.  Pogledi sa vrha su široki i daleki. Vidi se ponosan Sadikovac, Konjevača, Budakovo Brdo, Ljubičko Brdo Medveđi Kuk ….. Staza prema Oštrom Kozjaku je atraktivna i srednje zahtjevna a spust prema Jadovnu strm.  Ukoliko do sada niste hodali tom stazom preporučam vam da je svakako stavite u neki budući plan. Nakon spusta krenuli smo potražiti prenoćište. Kod planinarske kuće Vila Velebita vidjeli smo parkiran automobil sisačke registracije. Kuću su okupirali članovi Gorske službe spašavanja iz Siska, koji su se uključili u radnu akciju PD „Željezničar“ iz Gospića za odnošenje materijala do skloništa na Visoćici. Boravak u Vili Velebita je uvIjek ugodan, a pogotovo kada je oko nas veselo i dobronamjerno društvo. 08.09.krenuli smo iz Budaka na Velinac (965m). Za uspon nam je bilo potrebno oko 1,5 sati, a za spust oko 1 sat .Staza je dobro markirana a vidici prema Karlobagu i okolnim mjestima lijepi. Velinac je zanimljiva kamena glavica strmih strana koja bdije nad Karlobagom. Nakon spusta izlet smo okončali kupanjem u  Karlobagu. Izlet je organizirao Damir Vlahov.

Sastavila: Mira Kalezić

magla

Magla svuda, magla oko nas…

Volim Hrastovicu, a voli i ona mene. Kada joj stignem u posjetu poželi mi dobrodošlicu, šapatom u krošnjama visokih stabala, cvrkutom ptica ili mirom i tišinom kada je obavijena maglom i spava zimski san.