Špik – Julijske Alpe, SLO (11. – 12.8.2018.)

Izlet je zamišljen kao priprema i obuka planinara za kretanje osiguranim klinčanim planinarskim putevima zvanim Via Ferrata.

Via ferrata je talijanski izraz za osigurane, odnosno klinčane planinarske putove, koji se pod imenom “ferata” udomaćio i u našem planinarskom žargonu. Ona najjednostavnije rečeno predstavlja osiguranje i pomoć planinaru za sigurno napredovanje naizgled nepremostivim preprekama u planinama. Sastoje se najčešće od metalnih nožišta i klinova pričvršćenih za stijenu, čelične sajle za osiguranje koja se pruža uzduž puta, ljestvi i mostova. Sajla se također može koristiti i za napredovanje, ako je npr. stijena skliska, ali bi to svakako trebalo izbjegavati kako bi izbjegli trenje sajle o ušicu klina i time potencijalno oštećenje klina.

Ferata može biti horizontalna, vertikalna i naravno sve između toga, a može se koristiti kako za uspon, tako i za silazak.

ŠPIK, 2472 m  Martuljška skupina, Julijske Alpe, Slovenija

11. – 12. kolovoza 2018. K4/T3 Ljetni uspon

PLAN IZLETA

1. DAN

– 5,00 okupljanje kod Kauflanda, ekipa iz Željezare kod Konzuma u 04,30
– 5,05 polazak za Gozd Martuljek, 743 m, Slovenija
– 11,00 priprema i polazak na feratu Hanzova pot, Mojstrovka
– 18,00 dolazak do parkirališta na Vršiškoj cesti
– polazak prema mjestu za noćenje – Koču v Krnici –  oko 1,00 sati hoda
– 19,00 večera po želji u domu ili iz ruksaka, upute i dogovor za sutrašnju turu, provjera opreme, noćenje

2. DAN

– ustajanje u 5,30 do 6,00, brzi doručak i pokret
– početak pl. ture: Koča na Krnici 1113m – Gruntovnica-Lipnica, Špik vrh
– 12,00 Špik, 2472m, odmor na vrhu, gablec, fotkanje i piva
– 13,00 silazak ovisi o uvjetima na terenu: istim putem ili preko Kačjeg grabena – Velika Pišnica, 870m (po dogovoru)
– parkiralište, kraj pl. ture, kad siđemo svi.
– Polazak za Sisak kad budemo spremni svi. Nema žurbe.

Predviđeno trajanje hodanja: 1. dan 6-8 sati, 2. dan  11-12 sati

Zahtjevnost ture: teško

Obvezna planinarska oprema: kaciga, penjački pojas, komplet za samoosiguranje, 2 pomoćna užeta, 2 sponke, rukavice za penjanje, čeona svjetiljka s rezervnim baterijama, zviždaljka, mobitel, čvrsta obuća, zaštita od UV zraka, kiše, vjetra i hladnoće i ostala visokogorska oprema

Obavezni dokumenti: pl. iskaznica HPS-a s plaćenom članarinom za 2018., važeća osobna i zdravstvena iskaznica

Prehrana: na pl. turi individualno iz ruksaka ili ugost. objektima na putu i pl. kući u mjestu noćenja

Ostali troškovi: noćenje u pl. kući, (10 €/noć za članove HPD-a na skupnom ležaju)

Organizator/vodič na terenu: Damir Novačić (tel: 091 886 8212)

Napomena: Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da izletu pristupa na osobnu odgovornost i sa potrebnom opremom, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča. Vodič ima pravo izmjene programa izleta, prema objektivnim okolnostima na terenu.

Krstarenje 2016.

Od 27. kolovoza do 3. rujna 2015. uživali smo na 11. krstarenju u organizaciji HPD Sisak. Plovili smo od Zadra do Baške obilazeći zadarski arhipelag po izuzetno lijepom i toplom vremenu.