1948-1966

Planinarsko društvo Sisak osnovano je nakon završetka Drugoga svjetskog rata, 18. lipnja 1948. godine. Predsjednici Društva su Zlatko Vuletić, Ivica Maraković i Ernest Ortolan, a za tajnika je izabran Ivica Weiss. Društvo je organiziralo izlete u gotovo sve planinarske predjele tadašnje Jugoslavije. Prema popisu iz 1948. godine, koji su potpisima ovjerili predsjednik Zlatko Vuletić i tajnica Mira Mayer, brojilo je 184 člana.

PD Sisak bilo je jedno od osnivača Planinarskoga saveza Hrvatske 20. Lipnja 1948. godine. 1954. godine je uspješno organiziralo nošenje planinarske štafete povodom rođendana Josipa Broza Tita, koju je u Zagrebu Miki Špiljaku predao Ivica Maraković, tadašnji predsjednik Planinarskoga društva Sisak. Uz Ivicu Marakovića u Društvu su djelovali i dugogodišnji tajnik Ivica Weiss, Ernest Ortolan, Zlatko Vuletić, Joža Vlahek, Pajo Zečić, Franjo Mencl, Milivoj Kobal, Antun Draksler, Ivan Matovina, Ivan Brozović i mnogi drugi. Društvo je djelovalo do 1966. godine i imalo je svoje prostorije u Drugoj ulici, nedaleko biljne ljekarne, preko puta Suda. Člansku iskaznicu pod brojem 1 primio je Ivica Weiss.