6. predavanje: Osnove speleologije (18.4.2018.)

Osim izlaganja o osnovama i povijesti speleologije Dubac je, na vrlo duhovit i pristupačan način, prikazao što znači biti speleolog. Nevjerojatna je činjenica da ta disciplina nije priznata kao sport jer svaki speleolog, da bi se uopće tako mogao nazvati, treba svladati nekoliko različitih sportova. No, kako to biva, ljubav prema nečemu je ono što vodi čovjeka njegovim putem, bez obzira na društveni status. O speleologiji je govorio iz vlastita iskustva, ne skrivajući pritom i vlastite pogreške. Isticana je činjenica da uvijek treba biti na oprezu, bez obzira na fizičku spremnost, mentalnu stabilnost i samouvjerenost jer u suprotnom slijede nesreće. Etika ponašanja vrlo je važan faktor bez kojeg tim ne može djelovati. Sam predavač s osjećajem krivnje govorio je o vlastitoj pogrešnoj odluci zbog koje su članovi HGSS-a morali poduzeti opsežnu akciju spašavanja. Stjepan Dubac jedan je od rijetkih speleologa s invaliditetom, tj. oštećenjem sluha te svojim radom prkosi mišljenjima da se ne bi mogao baviti ovom vještinom.

Polaznici planinarske škole uživali su i u fotografijama raznih spilja, jama i vrtača koje je predavač istraživao. Nakon ovoga predavanja slijedi i praktični dio – posjet Pećinskom parku Grabovača, prvoj uređenoj spilji za posjete na prostoru RH.

Tekst: Vesna Rogulja Mart

Fotografije: Ivica Đurek i Ines Vuković

2019 04 20 Vlasic 01

Vlašić, BiH (20.-23.4.2019.)

“Ajmo curice, ajmo dječaci, studenti i đaci, planinari… u planine jer tamo nema zime”… savršen uvod za trodnevni boravak na Vlašiću i u Visokom, BiH, od 20.-23.4. Sunčano i toplo s malo vjetra.