Srednji i Južni Velebit

Ujutro 19. 9., nakon prelaska ceste, bili smo već na južnom Velebitu. Cilj nam je bio novo sklonište Ždrilo, smješteno nedaleko od trase VPP-a, otprilike na pola puta između Baških Oštarija i Šugarske Dulibe. Krenuli smo putem trase VPP-a uz skijašku vučnicu preko velike livade Sladovače, Jurkove doline do Piskove Kosice te malog uspona do sedla gdje se nalazi sklonište na 1040 m n. v. Cijelim nas je putem pratio jedan pas. Imala sam osjećaj da se brine da ne zalutamo. Nije bilo straha, markacije su odlične, a ni naš vodič i organizator ovog izleta Damir Vlahov-Geza nema naviku da se gubi. Do skloništa smo stigli za oko 3,5  sata laganog hoda.

Sklonište je prekrasno. Lijepo je uklopljeno u prostor između Ždrilskog Kuka (1165 m n. v.)  i Vlake (1130 m n. v.) Unutrašnjost nas je oduševila. Vodu dobivate pritiskom na dugme. Osigurano je i svjetlo, peć, prostor za spavanje i jelo. Ovim putem čestitamo članovima PD  „PANJ“ iz Zagreba na tako lijepom skloništu. Anica je dobro nahranila i napojila našeg suputnika, a vratili smo se istom stazom. Inače do Ždrila je moguće doći stazom iz Konjskog, Brušana ili Lukovog Šugarja. Od subote na nedjelju započela je kiša pa je naš plan za uspon na Ljubičko brdo otpao. Za povratak u Sisak naš je vodič izabrao put preko Perušića, Otočca, izvora Gacke, sela Dabar i mjesta Saborsko te Plitvica.

Vesna Šprajc

SISAČKI PLANINARI U NP VELIKA PAKLENICA, 14. i 15.06.2014.

Sisački  planinari su 14./15. lipnja 2014.g. boravili u NP Velika Paklenica. Ni „sitna“ kiša u subotu 14. lipnja nije omela marljive hodače i zaljubljenike u prirodu da  se u 6:00 sati 14. lipnja „stave“ u sigurne ruke našega vozača Iveka i upute u jedan od najljepših predjela južnog Velebita – Veliku Paklenicu.