LIČKA PLJEŠIVICA 24.09.2022. – Mala Plješivica (1.576 m) i Gola Plješivica (1.648 m)
Polazak: subota 24.9.2022. automobilima u 6 h sa parkirališta sportske dvorane “Zeleni brijeg”.
Plan izleta: Polazak u smjeru Korenice starom cestom (2:30 vožnje), gdje kod restorana Vila Velebita skrećemo lijevo na usku asfaltiranu cestu prema selu Mihaljevac i vozimo se do gospodarskih zgrada OPG Prica (656 m) gdje je početna točka našeg uspona.
Ova staza je otvorena 20.10.2013. godine povodom obilježavanja dana planinarskog društva “Mrsinj” koje je markiralo stazu, te je posebno atraktivna zbog dugogodišnje vojne zabrane pristupa istoj i njezinih prirodnih ljepota, a posebno njezinog vrha Gole Plješivice. Staza u prvom dijelu vodi kroz nisko raslinje uz postupan i umjeren uspon, što koristimo za lagano zagrijavanje. Od samog početka lijepo se vidi greben i vrhovi Male i Gole Plješivice. Ovaj lagani dio staze vodi s lijeve strane Macetine drage i nakon 20 minuta staza ulazi u područje visoke bukove šume, te nakon 1 h hoda od ishodišta staza presijeca šumsku cestu i dalje nastavlja kroz šumu. U nastavku staza vodi širokom šumskom vlakom, uz nekoliko oštrih zavoja, te nas dovodi do podnožja Malog Kika (1266 m), od kuda se otkriva lijep pogled na stjenoviti dio Gole Plješivice. Nakon toga staza nastavlja kroz šumu uspinjući se strmije prema vrhu Veliki Kik (1382 m), prolazeći podno njega. Zatim slijedi spust, te ponovo uspon do mjesta gdje staza dolazi ispod dalekovoda. Od tuda slijedi oštriji uspon podno trase dalekovoda sve do izlaska na makadamsku cestu i telekomunikacijskih tornjeva i vrha Mala Plješivica (1576 m). Do vrha Male Plješivice potrebno je od 2 i po do tri sata hoda, te se savladava gotovo 1000 m nadmorske visine.
Nakon kraće pauze nastavljamo prema vrhu Gola Plješivica do kojeg treba još oko 30 minuta hoda, te svladavamo tek oko 100 m visinske razlike. Makadamskom cestom nastavljamo do oznake državne granice RH, da bi nastavili desno prema grebenu pri čemu se strmo uspinjemo po travnatoj padini s južne strane. Završni dio uspona prolazi kroz nekoliko kamenih kuloara, te nas ubrzo dovodi do geodetskog stupa koji označava vrh Gola Plješivica (1648 m). S vrha Male i Gole Plješivice, kao i sa cijelog grebena pruža se prelijep pogled na Korenicu i Koreničko polje, na greben između ova dva vrha, na Velebit, prema Bosni i Hercegovini lijepo se vidi Bihać i piste aerodroma Željava.
Nakon pauze i obilaska vrha Ličke Plješivice na kome se nalaze napušteni vojni objekti i njenog podzemnog dijela možemo se popeti na zanimljivu usamljenu stijenu podno samog vrha „Ličku kapu“ po kojoj se vrlo lako popeti na njen glatki i ravni vrh (1600 m). Neki izvori navode da je ova stijena bila inspiracija izrade Ličke kape. Spuštamo se istom stazom do početne točke izleta.
Prema dogovoru možemo otići na ručak u Korenicu i potom se vratiti u Sisak u večernjim satima
Ukupna duljina staze je 13,4 km uz svladavanje oko 1200 m visinske razlike, te je potrebno oko 6 sati (s uključenim pauzama) hoda.
Oprema: standardna planinarska uvjetovana vremenskim prilikama.
Hrana i piće iz ruksaka, uz mogućnost ručka u jednom od restorana u Korenici nakon spusta.
Prijava: srijedom na sastanku Društva ili kontaktirati organizatora na 098/9550 625 (Marina Dujmušić)